Венчурні фонди в Україні - чи є майбутнє?

Для початку, розповім трохи про те, що таке венчурний фонд. Венчурний фонд - це один із інститутів спільного (колективного) фінансування, який формується за допомогою інвестиційних вкладів фізичних або юридичних осіб. Інвестори вкладають кошти в венчурний фонд, в свою чергу, венчурний фонд інвестує в різні проекти з метою отримання прибутку. Венчурні фонди обслуговують ліцензовані компанії з управління активами.

Інвестиційна діяльність через венчурні фонди, в світовій практиці, має певні переваги:

 • пільгове оподаткування;
 • свобода вибору розмірів та напрямків інвестування;
 • державні гарантії щодо захисту інвестицій;
 • захист інвестиційних очікувань і т.д.

Для інвестиційних об'єктів венчурні фонди також представляють ряд слушних моментів:

 • це прямі і цілеспрямовані інвестиції;
 • наявність законодавчого врегулювання відносин між венчурним фондом і об'єктом інвестування;
 • можливість отримати критичну оцінку об'єкта інвестування від венчурного фонду;
 • спеціалізований досвід компаній з управління активами в розподілі акцій проектів та ін.

Венчурні фонди створюються з метою інвестування в перспективні проекти, як правило це технологічні, виробничі та ІТ напрямку, з метою отримання прибутку для інвесторів фонду.

За своєю суттю, існування венчурних фондів позитивно впливає на стан економіки в країні в наслідок їх фінансової допомоги для зростання підприємництва і збільшення податкової платоспроможності. У таких країнах як: США, Канада, Великобританія, Франція, Німеччина, Швеція - функціонують цілісні венчурні індустрії (система складових, які сприяють розвитку інвестиційного клімату). Наприклад, в Україні існує 1204 інститутів спільного інвестування, для порівняння, в США - більше 8000 тисяч.

Як бачимо, в Україні інститути спільного інвестування вимагають підтримки в розвитку. Ще влітку 2016 року українські представники ІТ сектора звернулися до Президента за державною підтримкою у створенні інвестиційного фонду.

Минулого літа, В. Гройсман спільно з Українською асоціацією венчурного і приватного капіталу анонсували створення державного фонду підтримки стартапів. На сьогоднішній день не представлена концепція такого фонду, його структура, умови його функціонування, також, поки не висвітлені проекти нормативних актів щодо створення державного венчурного фонду.

Виникає питання: Венчурні фонди в Україні - чи є майбутнє? Державний фонд, за підтримки держ. бюджету та залучених міжнародних інвестицій, є майбутнім?

За економічними показниками, в Україні, функціонує 17 венчурних фондів з розвитку проектів на ранніх етапах їх існування. Інвестори таку тенденцію пояснюють наступними чинниками:

 • відсутність чинного механізму державних гарантій щодо захисту інвестицій;
 • існування тиску на бізнес;
 • високі ставки оподаткування;
 • неналежні способи правового захисту: неефективність судової та правоохоронної систем.

Чи зможе з такими негативними явищами, як для венчурних фондів і їх інвесторів, але і для всіх представників підприємництва впоратися державний фонд?

На моє переконання, поліпшення функціонування венчурних фондів необхідно починати з регуляторних дій на законодавчому рівні у даній сфері діяльності. Наприклад, зменшити податкове навантаження. Для порівняння, в Естонії 0% ставки податку на інвестиційний прибуток, Литва - 0%, Словаччина - 0%, Чехія - 5%, Україна - 9%. Створення державного фонду якимось чином не впливає на поліпшення інвестиційного клімату. Учасники фонду за підтримки держави не мають податкових пільг.

Високі ставки оподаткування пояснюють низьку ефективність венчурного інвестування в Україні та міграцію стартапів в більш сприятливі податкові юрисдикції. Венчурним інвесторам набагато вигідніше створювати фонди в зарубіжних країнах. Крім того, інвесторам необхідні діючі механізми захисту їх інвестиційних очікувань.

Підіб'ємо підсумок, так чи є майбутнє для венчурних фондів в Україні? Поки існують податкові юрисдикції з більш низькими ставками для інвестиційного прибутку, венчурні фонди в Україні залишатимуться рідкісним явищем.

СВІТЛАНА МОРОЗ - адвокат, керуючий партнер ЮК Dictum

moroz@dictum.com.ua

+38 (066) 37 22 429

Поділитися LinkedIn
0