Новини

Як за допомогою кримінальних справ вибивають конкурентів із тендера?

Світлана Мороз в інтерв’ю для Тендер online, офіційного електронного майданчика в системі публічних закупівель Prozorro, у рамках рубрики «5 питань з експертом», розповіла про поширені проблеми, з якими стикаються підприємці під час участі в тендерах.

 

Як недобросовісні підприємці використовують процедури тендерів у власних комерційних цілях?

Сьогодні кримінальні справи як метод недобросовісної конкуренції не складають труднощів. Конкуренти можуть використовувати правоохоронну систему в комерційних цілях. У тендерних закупівлях однією з умов для постачальника чи підрядника є те, що останні не повинні мати будь-якого відношення до кримінальних проваджень.

На практиці трапляються такі ситуації, коли конкуренти використовують адміністративний ресурс. У межах кримінального провадження щодо якогось підприємства починає збиратися інформація та з’являтися ухвали суду в межах провадження. Наслідків для підприємства в цьому не має. Підприємець навіть може  не знати про це, однак це заважає виходити на тендер.

Які є цікаві кейси щодо прослуховування підприємців?
Прослуховування можуть здійснюватись у межах кримінальних проваджень, наприклад, коли реєструється кримінальне провадження щодо підприємства, застосовується адміністративний ресурс і здійснюються негласні слідчі розшукові дії (НСРД).

У рамках НСРД прослуховуються телефони, може бути встановлено прослуховування в офісах, у житлових будинках, квартирах, машині — усе це для здобуття інформації. Можна дізнатися, з якою посадовою особою від замовника ведуться перемовини, з приводу чого, чи обговорюються ціни, винагорода.
Якщо говорити про корпоративний шпіонаж, треба наголосити на тому, що це незаконний збір інформації.

Чи були судові справи, де когось визнали винним щодо корпоративного шпіонажу?

Якщо ви дізналися, що про вас збирають інформацію, необхідно поводитися спокійно, повідомляти лише ту інформацію, яку ви хочете, щоби почули конкуренти. Також потрібно удавати, що ви не знаєте про прослуховування. 

Ще один варіант — ховатися, шукати жучки й обладнання, ліквідовувати їх. Однак, на практиці мені не зустрічалися випадки, коли особа подавала до суду, знаючи про прослуховування.

Які бухгалтерські помилки можуть завадити взяти участь у тендерах?

Бувають випадки, коли бухгалтер не доплатила 1 чи 2 грн податків, з’являється невеликий податковий борг, тож нам потрібна довідка про відсутність заборгованості.

Ми її формуємо, відповідно, бачимо борг. Поки ці кошти зараховуються на казначейські рахунки, спливає термін подачі необхідної документації. Це найбільш розповсюджена проблема. 

Є моменти, коли бухгалтер не дорахував копійчину, наприклад, округлив. Трапляється, що бухгалтер був запрошений недобросовісними конкурентами. Коли відділ готував документацію від постачальника, ми бачили, що там навмисно припустилися помилок.

А що відбудеться, якщо надати недостовірні дані до тендерної документації, як їх перевіряють? 

Один із нещодавніх наших кейсів — постачальник мав подати у вигляді документації інформацію про працівників. Він подає, а далі виявляється, що люди, які були прийняті в штат, взагалі там не працювали. Вони навіть не знали, що там працюють. Тому, рекомендація для замовників — запитувати трудові книжки, щоби розуміти, що вона є реальною.

Які ризики можуть чекати на бізнес уже після підписання договору?

Ми працюємо із постачальниками та підрядниками, коли є кримінальне провадження, за ст. 191 КК України. Щодо ризиків: основний — коли після звітування як замовники, так і постачальники, підрядники починають отримувати, так звані, «листи щастя». 

Правоохоронці також користуються майданчиками, де є документація, знають, хто бере участь у тендерах. Іноді, на базі цієї інформації, вони можуть відкривати кримінальне провадження. Тобто основний ризик — кримінальні провадження.

Наостанок моя рекомендація: завчасно готуйтеся до тендера, коректно ведіть і готуйте документацію, щоби мінімізувати будь-які ризики.

Скрутки ПДВ: підсумки судової практики 2021 року Зміни для підприємців з 01.01.2022

Новини із соцмереж

Підписка 🎯

Підпишіться та отримайте спеціальний випуск корпоративного журналу Dictum Magazine

Зворотний зв'язок

Зворотний зв'язок