Новини

Запровадження Е-аудиту платників податків: міф чи реальність?

Нещодавно Кабмін на черговому засіданні схвалив зміни до Податкового кодексу та Закону “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні” щодо впровадження в Україні електронних перевірок (е-аудиту).

В ефірі Першого Ділового Телеканалу Світлана Мороз, адвокат, к.ю.н., керуючий партнер Юридична компанія Dictum, розбиралася, чи полегшить життя підприємців впровадження Е-аудитів та чи варто чекати реальних змін у роботі ДПС: https://bit.ly/Dictum_v811

«Якщо говорити про ризик-орієнтований підхід, то виключення людського фактора означатиме абсолютну автоматизацію процесів. Однак на сьогодні такою автоматичною роботою не можуть похвалитися ні ДПС, ні підприємці.

До речі, навіть коли впроваджувалась Е-система адміністрування ПДВ, податкова воліла залишити “ручний” фактор — у вигляді комісій при територіальних органів ДПС. Говорячи про Е-аудити, треба розуміти, що доведеться ліквідувати всі комісії, перевести все адміністрування й комунікацію в електронний вигляд» — зауважує Світлана Мороз.

Але наскільки Е-аудит виявиться ефективним в українських реаліях?

«Більшість країн Європи вже використовують Е-систему, і допомагає в цьому частково відкрита банківська таємниця. Відтак участь платника податків у таких процесах не потрібна, оскільки податкова може отримати усю потрібну інформацію з банку, щоб проводити аудит і контролювати Е-звітність.

Однак в Україні неможливо повністю впровадити Е-перевірки хоча б тому, що в нас не відкрита банківська таємниця. І найближчих 5 років кардинальних змін не варто очікувати. Тобто податковий орган залежить від платника — і навпаки». — акцентує Світлана Мороз.

Тож як насправді проходитимуть Е-перевірки за новою системою?

«Аудити без розкриття банківської таємниці — це ті ж камеральні перевірки, що передбачаються податковим законодавством. Тому в цих питаннях буде відбуватись дублювання функцій.

Можна чекати, що це просто стане ще один приводом для підприємців зустрічатись у суді й оскаржувати рішення фіскалів» — жартує Світлана Мороз.

Тож чи вдасться українським податковим органам запозичити європейські тенденції автоматизації та наскільки дієвим та електронний аудит виявиться для платників податків — покаже час.

Дивіться повну версію виступу Світлани Мороз за посиланням: https://bit.ly/Dictum_v811

Підписуйтеся на наш YouTube-канал і переглядайте корисні відео для підприємців: https://bit.ly/Dictum_YouTube

Три важливі кроки до регуляції трудових відносин Вакцинація вчителів — право чи обов’язок?

Новини із соцмереж

Підписка 🎯

Підпишіться та отримайте спеціальний випуск корпоративного журналу Dictum Magazine

Зворотний зв'язок

Зворотний зв'язок