Новини

Чи буде Туреччина першопрохідцем приватних інвестицій в Україну в умовах воєнного стану?

Read in English

Питання приватних інвестицій в Україні одне із найдискусійніших питань на міжнародних платформах, де на порядку денному обговорюється Україна.

З одного боку — в умовах сьогодення українські активи здешевіли, зі зрозумілих причин, і є цікавими в ціні для приватних інвесторів.

З іншого боку — питання невизначеної безпеки стримує інвесторів від занадто ризикованих вкладень.

Та в інформаційному просторі ми маємо можливість спостерігати іншу тенденцію, що приватні інвестиції, навіть у період воєнного стану, уже вкладаються в Україні.

Так, першопрохідцем таких інвестицій стала компанія Baykar. Із самого початку російського воєнного вторгнення на територію України, турецька компанія відкрито підтримує Україну, за що ми маємо змогу дякувати їм.

 

Пільги та переваги для турецьких інвесторів в Україні

Ще у грудні 2021 року рішення про відкриття в Україні заводу з виробництва безпілотників Bayraktar поклало початок новому етапу україно-турецьких відносин. А вже в серпні 2022 року новина про продовження цього проєкту стала важливим знаком підвищення інвестиційних настроїв щодо нашої держави.

3 лютого 2022 року було підписано Рамкову угоду між урядами України й Туреччини про співробітництво у сфері високих технологій, авіаційній та космічній галузях. Цією угодою передбачається також розроблення, виробництво та експлуатація безпілотних літальних апаратів Bayraktar.

Зазначена Угода є цікавою тим, що в статті 1 метою підписання Угоди визначено — покращення інвестиційного клімату для турецьких компаній у сфері високих технологій, авіаційній та космічній галузі.

Цією Угодою передбачені досить привабливі пільги (до 01 січня 2035 року) для турецьких компаній, які будуть реалізовувати свої приватні інвестиції у визначених секторах економіки:

— звільнення від сплати будь-яких митних платежів при ввезенні товарів або обладнання для реалізації інвестиційного проєкту на території України;

— звільнення від сплати податків на землю, на якій буде здійснюватися реалізація інвестиційного проєкту;

— звільнення інвестора від сплати податку на прибуток протягом десяти років;

— видача посвідок на тимчасове проживання всім іноземним працівникам, які будуть залучені до реалізації інвестиційного проєкту;

— видача дозволів на працевлаштування;

— зобов’язання України в сприянні видачі дозвільних та ліцензійних документів;

— позаконкурсне надання турецьким компаніям у постійне користування земельних ділянок із фонду Міністерства оборони України для реалізації інвестиційних проєктів на 49 років;

— дозволено на земельних ділянках із фонду Міністерства оборони України здійснювати будівництво;

— зобов’язання України не націоналізувати проєкти та не реквізувати їх;

— у випадку націоналізації або реквізиції — здійснити швидку, ефективну та адекватну компенсацію;

— виплата ринкової експропріації, у випадку націоналізації або реквізиції;

— кожна із країн Угоди зобов’язалися забезпечувати антикорупційні заходи.

Тобто, ми можемо зробити висновок, що Україна у сфері авіаційної та космічної галузі обрала стратегічним партнером Туреччину, що надасть змогу здійснювати турецьким компаніям свою діяльність на території України на пільгових і привабливих умовах.

У межах цієї Угоди Україна взяла на себе зобов’язання забезпечити реалізацію інвестиційного проєкту з розроблення, виробництва та експлуатації БпЛА саме на території України. 

 

Інвестиційні плани Baykar в Україні

Водночас, як раніше зазначалося, Туреччина від імені компанії Baykar взяла на себе зобов’язання здійснити будівництво об’єкта (Центру) для виробництва БпЛА. Загальна сума інвестицій впродовж 10 років складе за приблизними підрахунками 95,5 млн дол. США. 

Будівництво Центру заплановано на 2022 рік з прогнозованою вартістю будівництва 6,5 млн дол. США, а запуск і перший випуск продукції — на 2025 рік. До Центру буде залучено 370 працівників у вигляді нових робочих місць.

Щобільше, зараз Baykar уже почав будівництво в Україні не лише заводу з виготовлення безпілотників, а й дослідницького центру та центру передового виробництва. Ці центри дозволять створити замкнений цикл і виготовляти не лише зовнішню, а й внутрішню складову БпЛА саме в Україні.

Як заявив Халук Байрактар, CEO Baykar, у своєму інтерв’ю фонду «Повернись живим»: «Ми бачимо Україну своїм стратегічним партнером. У нас є довгострокові плани щодо проєктів з Україною».

 

Конкуренція на турецькому ринку

Окрім компанії Baykar Makina, у виробництві продуктів для повітряної оборони конкурують такі турецькі компанії, як Havelsan і STM.

Але на відміну від Havelsan і STM, які намагаються конкурувати з Baykar на просторах Європи, виробник БпЛА Bayraktar став першою з турецьких компаній у сфері авіації та оборони, яка побачила інвестиційний та глобальний потенціал в Україні.

Варто відзначити, що минулого року турецькі компанії здійснили експорту товарів у сфері військової та аерокосмічної продукції на суму $3,224,786,000 — це найбільший рекордний показник за весь час.

Отже, Туреччина як країна, що зацікавлена в збільшенні експортного потенціалу у сфері оборонного комплексу, розглядає Україну як новий ринок для виробництва та збуту своєї продукції.

Варто зазначити, що на території Туреччини дуже розвинене виробництво у сфері оборонного сектору економіки, і таке виробництво здійснюють саме компанії в тому числі й з приватним капіталом. Зокрема, найвідоміші з них: Nurol Makina (броньовані авто), Roketsan (зброя), Otokar ARMA (бронетранспортери), Yonca-Onuk (військові човні).

 

Переваги від партнерства України та Туреччини

Зазначені факти про оборонний сектор Туреччини свідчать про те, що турецька військова продукція має попит у світі, тобто — виробництво такої продукції є високотехнологічним та конкурентоздатним.

Україна та Туреччина в запланованому Угодою співробітництві мають вигоди для обох країн. Так, Туреччина отримає новий ринок для збуту своєї продукції, а Україна — досвід, технології, нові робочі місця, податки та збори (ПДВ, ЄСВ, імпортні збори в разі експорту продукції з території України тощо), підприємства, що генерують додану вартість для всієї економіки.

Та щобільше, Туреччина й Україна навіть зі своїми відмінностями є двома схожими країнами. Турецька Республіка, як і Україна, не розвивалася в союзі з будь-якими іншими країнами, а тому внутрішньополітичні процеси двох країн є схожими.

Туреччина має такі ж самі загальнодержавні недоліки, як і Україна, як-то: корупційні прояви, недосконалість судової системи. Тому для турецьких інвесторів ці питання є звичними, і в них є розуміння, як у таких умовах працювати, на відміну від європейського досвіду.

Наразі Рамкова угода між Урядом України та Урядом Турецької Республіки проходить процес ратифікації в Україні. 20 липня 2022 року Верховною Радою України було отримано відповідний законопроєкт, і сподіваємося, що він буде прийнятий найближчим часом.

Це стане певним прикладом і для інших турецьких компаній і, сподіваємося, призведе до збільшення приватних інвестицій в Україну.

Важливі новини від Юридичної компанії Dictum Бізнес без кордонів

Новини із соцмереж

Підписка 🎯

Підпишіться та отримайте спеціальний випуск корпоративного журналу Dictum Magazine

Зворотний зв'язок

Зворотний зв'язок