Новини
DICTUM Magazine, №1 (2021)
Ділова мета визначається в Податковому кодексі як намір одержання прибутку, економічного ефекту від господарської операції. У цьому випадку економічний ефект передбачає збереження чи приріст активів підприємства або намір зберегти активи надалі.
Податковий кодекс визначає 3 обставини, в яких ділова мета відсутня по операціях з нерезидентами:
Контролюючі органи, перш за все, будуть перевіряти:
Відповідно, в такій ситуації існують 2 ключові ризики:
Раніше при супроводі податкових перевірок підприємств ми готували велику кількість первинних документів: договори, банківські виписки, платіжні доручення, акти приймання-передачі робіт і послуг, видаткові накладні тощо. Але сьогодні постає питання: чи потрібно для обгрунтування наявності ділової мети готувати додаткові пояснювальні документи?
Це можуть бути економічні висновки, бізнес-плани, обґрунтування моделі роботи, обрахунки можливих збитків, ризиків і негативних чинників, які можуть зменшити чи навіть нівелювати очікуваний економічний ефект, звіти щодо доцільності конкретної угоди, аналізи ринків.
Одним з моментів, на який податківці звертають досить часто для встановлення відсутності ділової мети, є операції, не характерні для господарської діяльності або збиткові. У такому разі власник має контролювати характер таких операцій і за необхідності видавати наказ по підприємству про відкриття відповідного напрямку діяльності, щоб укладати подібні нетипові операції під цей напрямок.
(Під загрозою перевірок щодо відсутності ділової мети — галузі ІТ, будівництва та фармацевтики)
Останнім часом ДПС формує план-графік планових перевірок саме за критерієм галузі економіки. Окрему увагу податківці приділяють будівельній галузі. У зв’язку з тим, що на великих девелоперських проєктах залучається велика кількість людей, малоймовірно, що підрядник піклується про їхнє належне оформлення. У кращому разі вони беруться на основі договорів цивільно-правового характеру, більшість з яких оформлюється з відкритою датою.
Також під час перевірок податкова перевіряє людиногодини, витрачені під час будівництва, та звіряє їх з кількістю офіційно працевлаштованих працівників у субпідрядника. Якщо на підприємстві у штаті є лише кілька робітників, а по факту було затрачено понад 100 людиногодин у рамках будівництва, податківці однозначно використають це для притягнення до відповідальності.
Щодо операцій з нерезидентами в особливій групі ризику ІТ-компанії. Часто можна побачити, що вони використовують зручні для ІТ-галузі юрисдикції Литви, Латвії, Естонії, Казахстану для реєстрації материнської структури. Клієнти замовляють послуги та платять на ці іноземні рахунки, а нерезидент замовляє послуги у ФОПів в Україні. Такі ФОПи в структурі ІТ-компанії завжди знаходяться під загрозою, бо системно отримують кошти від однієї компанії-нерезидента.
Окрему увагу податківці приділяють фармацевтичним компаніям-нерезидентам, які працюють в Україні через філії та представництва. Під пильним оком ДПС тут перебувають послуги з реклами, проведення маркетингових досліджень, аналізу ринку, які по своїй суті є збитковими. Податкова визнає такі операції як господарську діяльність і донараховує зобов’язання з податку на прибуток.